poniedziałek, 25 lutego 2013

Co to jest kuchnia tajska?O kuchni wietnamskiej napiszę kiedyś.  Kuchnia tajska to mieszanina co najmniej kilku kuchni świata- m.in. indyjskiej, arabskiej, chińskiej. Pewnie teraz wszyscy „mają gula, że przed ryjem wyrósł im taki kolos”:p Od Hindusów i Arabusów Tajowie nauczyli się używać past, suszonych przypraw (nasiona kolendry, które cholernie uwielbiam dodawać do niektórych potraw na koniec, aby czuć je było wyraźnie; kminy, kuminy, gałki muszkatołowe, anyżki, goździki, kurkumy itp.). Z Ameryki Płd., najprawdopodobniej z Peru, do południowo-wschodniej Azji przypłynęła najbardziej chyba popularna przyprawa- papryczka chilli. Ale naj, naj, największym fundamentem kuchni tajskiej jest kuchnia chińska. Bo Tajowie wzięli się właśnie od Chinoli:p I tutaj mógłbym napisać oddzielny artykuł, czym się różni Taj od Chińczyka. W skrócie napiszę, że Chińczyków widać, słychać i czuć z daleka:p Bycie Chińczykiem to styl życia. Ale nie o tym teraz.
Tajowie wzięli się od Chinoli, a więc kuchnia tajska, wzięła się od kuchni chińskiej. I jak ktoś sobie myśli, że zjadł noodle w pudle więc wie co to kuchnia chińska, wietnamska czy tajska dzi^&&^, to jest w błędzie:p Kuchnia tajska to kuchnia królewska! Czyli mieszanina wszystkich tych wspaniałych kuchni, o których pisałem wcześniej w połączeniu z kucharzami dworu króla Ramy (zaszpanowałem wiedzą historyczną:p ale trudno nie było w historii Tajlandii większość przywódców nosiła właśnie imię Ramy… I, II, X XIXX, ..., XXXIXXIXIXIXIXIl dobrze, że nie kazali nam się tego uczyć w szkole). Także większość sposobów obróbki warzyw, owoców, ryb, mięs, dodatków wzięła się właśnie z północy. Najczęściej chyba stosuję się stir fry – czyli krótkie smażenie na silnym ogniu. Kuchnia tajska charakteryzuje się łączeniem 5 smaków – słodkiego, słonego, kwaśnego, ostrego, gorzkiego ( bo tak naprawdę niektórzy, i ja też, wyróżniają 7 smaków:p, ale w teorii jest ich 5, więc nie będę się kłócił). Kiedyś napiszę jeszcze bardzo ciekawe informacje o glutaminianie sodu, który bardzo kojarzy się niestety z Azją, ale póki co skupmy się na rzeczach przyjemnych:p Ja glutaminianu sodu nigdy nie używałem i używał nie będę. Natomiast wiem za co odpowiada, jak smakuje i co się nim zastępuję. Wiem też gdzie dodają go najwięcej;p Aaaa i jeszcze jedno… Glutaminian sodu nie wziął się ani z kuchni tajskiej ani wietnamskiej. Wymyślili go Japońce;)

                Czego najczęściej używamy w kuchni tajskiej? Chilli, mleczka kokosowego, kolendry, limonki, sosu rybnego, słodkiego sosu sojowego, sosu ostrygowego, trawy cytrynowej. Najważniejsze są jednak świeże warzywa, owoce, zioła, owoce morza, tak doskonałej jakości, że w Polsce naprawdę trudno jest zdobyć podobne. Ale dostępne są ich dobre namiastki:p I mimo gorszej jakości, są niestety 4 razy droższe niż w Tajlandii. A poza tym mamy również wspaniałe polskie warzywa, których można używać jako zamienniki w tradycyjnych tajskich przepisów. I to się pięknie nazywa – kuchnia fusion:) Obiecuję, że w najbliższym czasie napiszę Wam, jak odpicować kilka tradycyjnych tajskich przepisów przy użyciu polskich produktów.

1 komentarz:

  1. swietny tekst, mozna wiecej o glutaminianie sodu?,

    OdpowiedzUsuń

Lista Blogów Kulinarnych Durszlak.pl